Nasilje u sportu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: FSFV

Uvodne napomene
Nasilje u sportu kao socijalni problem sada već ozbiljno muči naše društvo. Svakodnevno u novinama osvanjuju članci koji nas na ovaj problem podsećaju. Psovke, provokativni natpisi i plakati, uništavanje tribina i tuče…sve je to deo naše sportske svakodnevice, gde težina određenog meča i raspoloženje navijača određuju nivo nasilja. Politički lideri oglasiće se posle svakog nereda izazvanog od strane navijača, a zatim slede osuda javnosti i različite sankcije o kojima odlučuju neki sportski savezi. Na kraju se ispostavlja da je sve to samo bezuspešno pokušavanje da se ovom problemu stane na put. Ali on je tu i dalje, samo su posledice sve gore i gore.
Sve je počelo na stadionima i sportskim događajima, a ubrzo se prelilo na ulice naših gradova. Počelo je zviždanjem stranim himnama, skandiranjem pogrdnih pesama na račun protivnika i rasističkim izlivima besa prema igračima druge rase u srpskim klubovima, nastavilo se divljanjem nezadrživih bandi i spaljivanjem ambasada, a završilo se teškim premlaćivanjem jednog policajca na stadionu “Crvene zvezde” i ubistvom francuskog državljanina koji je mirno pio kafu u kafiću u centru Beograda. Lažna borba za nacionalne interese sada je prerasla u premlaćivanje svakoga ko se nađe na putu “vernim navijačima” i na bilo koji način im se ne dopadne.
Nasilje takozvanih navijača, koje je kulminiralo brutalnim premlaćivanjem i mučkim ubistvom mladog Francuza Brisa Tatona, posramilo je Srbiju pred svetskom javnošću, srušilo je njen i onako narušeni ugled u svetu. Dvadesetosmogodišnji Francuz, koga su huligani mučki ubili u centru Beograda, ispraćen je iz srpske prestonice u mrtvačkom kovčegu i sahranjen u rodnom Tuluzu, a njegova smrt podigla je domaću javnost i pokazala da se ovde ipak neko ne slaže sa takvim ponašanjem. Državni aparat konačno je rešeno krenuo u borbu protiv ove vrste nasilja.
Sva ova ubistva još jedan su dokaz da je nasilje u ovoj zemlji postalo model ponašanja mladih i da sport više nije samo takmičenje najboljih u kome navijači uživaju bodreći svoj tim. Većina navijača je sada samo banda koja seje nasilje, pa i smrt.
Društvena osnova problema
Sociolozi su odavno utvrdili da se društveni sistem sastoji iz određenih podsistema (ekonomski, politički, kulturni, obrazovni). Sport se ne može spojiti ni sa jednim od ovih sistema, ali je delimično sadržan u svakom od njih. Društveni sistem presudno utiče na sport, njegovu suštinu, karakter, organizacionu strukturu itd. Nasilje u određenom društvu je takođe njegov proizvod. Često se čuju pridike o neodobravanju nasilja u sportu od onih koji pripadaju jednom društvu koje i samo odobrava nasilje.
Problem nasilja nije u stadionu ili sportskoj dvorani, već u egzistencijelnoj i ljudskoj situaciji sa drugim društvenim odnosima. Ako društvo nema milosti prema onima koji su na dnu i onima koji ispadaju iz trke, proizvodiće depresivna stanja iz kojih izrasta nasilje i agresija.
Karakteristika sportista je njihova sposobnost da izgrade volju za pobedom. Društveni sistem pruža povoljne ili manje povoljne uslove za razvoj sporta. Organizovanje sporta zavisi od vrednosnih orijentacija koje društvo propagira. Razvoj događaja u sportu, u mnogim zamljama, išao je po istoj šemi za koju se određeno društvo zalagalo. Destruktivni obrazac ponašanja postojao je oduvek, mada se ne može pripisati prirodi čoveka. Uzroci nasilja moraju se tražiti i u društvu i svakodnevnom životu.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!